Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Miejscowość

Niebylec
ul. Krasickiego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Znalezienia Świętego Krzyża

Wezwanie

Znalezienia Krzyża Świętego

Wspomnienie liturgiczne

14 września

Położenie na mapie gminy Niebylec
Mapa konturowa gminy Niebylec, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu”
Położenie na mapie powiatu strzyżowskiego
Mapa konturowa powiatu strzyżowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu”
Ziemia49°51′22,3″N 21°54′17,7″E/49,856194 21,904917

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcurzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Czudec diecezji rzeszowskiej.

Obecna świątynia została wzniesiona w latach 1936-1943 według projektu rzeszowskiego architekta Tadeusza Mulickiego, pod nadzorem strzyżowskiego inżyniera Józefa Urbanika oraz proboszcza księdza Franciszka Strzępka i wikariusza Franciszka Murasa, we współpracy z wszystkimi parafianami, wspieranymi przez rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Budowla została konsekrowana w dniu 12 czerwca 1956 roku przez biskupa przemyskiego Franciszka Bardę. We wnętrzu kościoła znajduje się zabytkowy krucyfiks z XVII wieku umieszczony w głównym ołtarzu razem z barokowymi posągami Matki Bożej Bolesnej i św. Jana Apostoła oraz obraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Są to pozostałości po wcześniejszej świątyni w Niebylcu. Z kolei ze świątyni w Konieczkowej pochodzi gotycki krucyfiks, znajdujący się w kruchcie świątyni[1].

Przypisy[edit | edit source]

  1. Niebylec. diecezja rzeszowska. [dostęp 2017-09-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-06)]. (pol.).